Toner vs Ink kertridž: sve što treba da znate o njima!

blog-01-1.jpg
Kada postavimo toner vs ink pomislite da neki od ta dva mora da bude pobednik, ali nije tako. Možemo ih porediti kao bezolovni i dizel kod automobila. I jedno i drugo je gorivo za motorno vozilo ali se koriste za različite vrste motora. Isto važi i za tonere i inkove. I jedni i drugi služe za štampanje teksta i slika, ali su pravljeni za drugačije tipove mašina. 
 
U tabeli ispod ćemo razložiti glavne razlike:

 

TONER KERTRIDŽI 

 

INK KERTRIDŽI

 

Koriste se u laserskim štampačima

 

Koriste se u InkJet štampačima

 

Sadrži fini prah

 

Sadrži tečno mastilo

 

Može da štampa veći obim strana

 

Može da štampa manji obim strana

 

Ne suši se i ne može da se zapuši

 

Suši se i može doći do začepljenja

 

Dugačak životni vek

 

Kraći životni vek

 

Manja cena po kopiji

 

Veća cena po kopiji

 

Veći inicijalni troškovi

 

Manji inicijalni troškovi
 
Bez previše koplikacija, najosnovnija razlika je da laserski štampači koristi drugačiji tip štampe u odnosu na InkJet štampače.
 
InkJet printeri, kao što ime govori, koriste ink (mastilo) koje kaplje po papiru i štampa na papiru ono što smo mu zadali na kompjuteru/telefonu. Laserski štampači urezuju sliku na rotirajući bubanj (valjak) koji privlači naelektrisane čestice suvog tonera. Bubanj za valjanje prenosi sliku na papir, a prah se spaja sa papirom pomoću valjka, toplote i pritiska. Zato su listovi koji izlaze iz laserskog štampača topli. 
 
Još neke od razlika između tonera i inkova jesu da su toneri uglavnom veći od inkova, imaju obim štampe od 2 000-20 000 strana, dok sa druge strane inkovi mogu da štampaju do 500 strana.
Šta je bolje? Toner ili ink?
Teško je reći koji je bolji pa ćemo uporediti ove dve kategorije goriva za štampače prema dve najvažnije kategorije: dužini trajanja i troškovima.
 
Prema veku trajanja verujemo da su laserski štampači daleko bolji. Inkovi nose sa sobom rizik od toga da se osuše i začepe ako se ne koriste često. Što se duže Inkjet štampač ne koristi taj je rizik veći. Zato je važno da ih koristite često ako se odlučite za varijantu štampača koji koristi mastilo. Za razliku od njih toner kertridži nemaju rok trajanja i ne mogu se začepiti. 
 
Kada je reč o troškovima, toner kertridži imaju veće inicijalne troškove. Oni su fizički veći, sadrže više delova (već smo naveli bubanj) i štampaju više strana. Ukoliko štampate veliki broj strana, toneri su troškovno efikasniji. Sa druge strane ukoliko štampate često sa malim obimom strana, svakako će inkovi biti isplativiji. 
 
Možemo na osnovu svega iznetog da donesemo neki zaključak. Najkvalitetniji Inkjet štampači se koriste za štampanje pakovanja, postera, za marketinške materijale i slično. Laserski štampači su pre bili preveliki i skupi za kućnu upotrebu, ali se to u novije vreme menja, te su sada dostupni svima usled kompaktnijeg dizajna i jeftinije lasrske tehnologije. 
 
Sada su laserski i Inkjet štampači u sličnom cenovnom rangu. Koštaće skuplje da se kupi toner kertridž nego ink ali isto tako će moći da postigne mnogo veći obim štampe i samim tim bude troškovno isplativiji. Ukoliko se radi o štampanju kvalitetnijih slika onda se treba okrenuti Inkjet štampaču jer će kvalitet slike sa mastilom svakako biti bolji od kvaliteta slike odrađenim prahom iz tonera. Sada je samo pitanje koji je štampač i kertridž potreban, a mi smo tu da vam pomognemo da izaberete najbolji uređaj